Szukasz wyjątkowego elementu, który ożywi i ociepli każde wnętrze w Twoim domu? Wybierz kominki otwarte, dzięki czemu Twój salon stanie się przytulny i ciepły. Żywy ogień nie tylko stanowi dekorację, ale zapewni przyjemną atmosferę podczas zimowych, mroźnych wieczorów. Bardzo ciekawą kompozycję można otrzymać przy aranżacji rustykalnej. Taki kominek nawiązuje do dawnych czasów, kiedy w izbie był to jedyny sposób na utrzymanie ciepła.

Wybierając kominki otwarte, masz pewność, że jest to rozwiązanie ponadczasowe, które doskonale wpisze się w każdą aranżację wnętrza. Wszystko dzięki dowolnej możliwości wyboru materiału na obudowę. Najbardziej popularne to – marmur, granit, ceramika, drewno.

Jeśli obawiasz się posiadania otwartego paleniska w domu, polecamy rozwiązanie polegające na wstawieniu stylowych, ognioodpornych drzwiczek lub parawanu. Elementy te nie wpłyną negatywnie na wygląd kominka, a zapewnią Ci dodatkową ochronę i bezpieczeństwo – szczególnie jeśli w domu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta.

Otwarte kominki i paleniska

Kominki otwarte buduje się w naszych domach od lat. Kiedyś stanowiły jedyne źródło ciepła, dziś są przede wszystkim ozdobą, służą głównie do spędzania przyjemnych zimowych wieczorów przy lampce wina i żywym ogniu w naszym domu.

Otwarte palenisko z żywym ogniem wprowadza do domu przyjazne światło i ciepło. Przecież każdy lubi przysiąść po pracy przed kominkiem i odpocząć, spoglądając w ogień. Na kominek z otwartym paleniskiem warto się zdecydować, jeżeli przewidujemy palenie okazjonalne, tylko dla przyjemności, a walory estetyczne i wizualne są dla nas najważniejsze. Pomijając przy tym walory grzewcze takiego kominka. Paleniska otwarte są mało efektywnym źródłem ciepła większość wytworzonego ciepła wraz z spalinami uchodzi do komina.

Ze względów technicznych i funkcjonalnych najlepiej pomyśleć o budowie kominka z paleniskiem otwartym na etapie projektowania domu. Każdy kominek musi bowiem posiadać własny przewód kominowy o odpowiednich rozmiarach (preferowany wymiar komina murowanego z cegły  do paleniska otwartego to: 25 cm x 25 cm ). Kominek powinien więc być zbudowany blisko niego, aby bez większych załamań odprowadzał spaliny do komina. Komin musi być wymurowany 40-60 cm powyżej kalenicy dachu (najwyższego punkt na dachu).

Kolejny ważnym elementem jest dolot powietrza z zewnątrz budynku pod palenisko (minimalny przekrój to fi 100). Powinien on znajdować się bezpośrednio pod paleniskiem przyszłego kominka z otwartą komorą spalania.Firma nasza służy kompleksowym doradztwem w kwestii budowy KOMINKA OTWARTEGO na etapie projektowania domu by wyeliminować jakiekolwiek błędy już na etapie budowy.

ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO WSPÓŁPRACY

kominki otwarte
Kominek otwarty