Kominek konwekcyjny
Jest to idealne rozwiązanie dla każdego. W kominku konwekcyjnym powietrze z pomieszczenia po przez dolne kratki wchodzi do komory kominka, opływa gorący wkład oraz dodatkowe powierzchnie grzewcze ( radiatory, wymienniki ciepła, nasady kumulacyjne), nagrzewa się i ruchem grawitacyjnym lub wymuszonym przez aparat nawiewny powraca do pomieszczenia wypełniając ciepłym powietrzem. Na obudowę tego typu kominków polecamy płyty termoizolacyjne krzemianowo – wapienne.
Szczegóły techniczne :
- zalecana dawka drewna : około 2,6 kg/h – 4 kg/h (w zależności od wielkości wkładu kominkowego).
- czas oddawania ciepła: po rozpaleniu szybo oddaje ciepło, po wygaszeniu szybo stygnie.
Kominek akumulacyjny z kratkami
Kominek tego typu nie tylko świetnie spisuje się w nowym budownictwie, ale również jest alternatywą dla starszych budynków. Dzięki zastosowaniu przy budowie kominka izolacji z płyt szamotowych, zabudowy tego typu stanowią energooszczędna alternatywę dla naszych domów. Dużym atutem tego typu rozwiązania jest emisja ciepła, która uwalniana jest równomiernie i łagodnie.
Szczegóły techniczne:
- dawka drewna: około 2,6 – 4 kg/h (w zależności od wielkości wkładu kominkowego).
- czas oddawania ciepła: jeżeli spalamy szybko drewno, obudowa kominkowa nagrzewa się, po wygaszeniu w kominku temperatura utrzymuje się przez około 2 do 4 godzin.
Kominek akumulacyjny bez kratek
Do budowy tego typu kominka stosowana jest izolacji z płyt szamotowych wraz z całym systemem tynku, kleju i gładzi odpornych na wysokie temperatury. Brak kratek powoduje że ciepło promieniuje po przez cała obudowę, tworząc tzw. ciepłą zabudowę kominka.
Szczegóły techniczne:
- dawka drewna: około 2,6 – 4 kg/h (w zależności od wielkości wkładu kominkowego).
- czas oddawania ciepła: od 2 do 4 godzin.
Kominek akumulacyjny bez kratek z dodatkową masą akumulacyjną na wkładzie kominkowym
To kominek idealne dla osób, które często będą chciały palić w kominku. Jak również pragną by po wygaśnięciu ognia w kominku, ciepło jeszcze przez dłuższy czas było wyczuwalne, promieniowało równomiernie na pomieszczenie w którym znajduje się kominek.
Do budowy kominka jako izolację wykorzystywane są płyty szamotowe kumulujące ciepło, a dodatkowa masa akumulacyjna zwiększa masę kumulującą ciepło i wydłuża czas promieniowania ciepła na pokój. Dobrze sprawdza się w domach pasywnych o niskim zapotrzebowaniu energetycznym.
Szczegóły techniczne:
- dawka drewna: Powinna zostać podzielona na dwie części: około 6 kg/h i 4 kg/h.
- czas oddawania ciepła: od 6 do 8 godzin.
Kominek akumulacyjny bez kratek z dodatkową masą akumulacyjną obok wkładu kominkowego
Kominek tego rodzaju potrzebuje sporo miejsca. Dzięki obudowie, którą można wykonać nie tylko z płyt szamotowych, ale także z kafli ceramicznych, kominek taki nada indywidualnego charakteru każdemu pomieszczeniu. Kominek może zostać wykonany w formie nowoczesnej jak również klasycznej, eklektycznej. Zaletą takiego kominka nie jest tylko wygląd ale przede wszystkim ciepło emitowane całą powierzchnią . Wydłużony ruch spalin na obiegu długim znacznie zwiększa możliwości kumulowania ciepła i odzyskania jak największej jego ilości ze spalin.
Szczegóły techniczne:
- dawka drewna: podzielona na dwie części: około 6 kg/h i 6 kg/h.
- czas oddawania ciepła: od 8 do 10 godzin.
Kominek akumulacyjny typu KOMBI z dodatkową masą akumulacyjną obok wkładu kominkowego
Jest to kominek łączący w sobie dwie technologie : kominka konwekcyjnego z dodatkową masą akumulacyjną ustawioną obok w zabudowie z płyt szamotowych w formie kanałów akumulacyjnych wydłużających ujście spalin do komina tzw. długi obieg. To idealne rozwiązanie dla domów weekendowych gdzie chcemy początkowo wytworzyć szybko ciepło a w późniejszym czasie także skumulować ciepło, by po wygaśnięciu ognia w kominku cieszyć się jeszcze ciepłem przez dłuższy czas.
Szczegóły techniczne:
- dawka drewna: podzielona na dwie części: około 6 kg/h i 6 kg/h.
- czas oddawania ciepła: od 6 do 8 godzin.
Kominek z płaszczem wodnym
Chcąc uzyskać w domu stałą, jednakową temperaturę dla wszystkich pomieszczeń warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym. Kominek tego typu można podłączyć do istniejącego centralnego ogrzewania w kilku wariantach: w układzie otwartym za pomocą wymiennika, w układzie zamkniętym, w układzie z zbiornikiem akumulacyjnym buforem . Ten typ paleniska jest dodatkowym źródłem ogrzewania w domu i energooszczędnym uzupełnieniem każdego układu C.O. . Szeroki wachlarz proponowanych na rynku wkładów z płaszczem wodnym pozwala sprostać wymaganiom każdego klienta.
Szczegóły techniczne:
- dawka drewna: około 2,2 kg/h – 6 kg/h (w zależności od wielkości wkładu).
- sposób oddawania ciepła: przez grzejnik, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne.
Kominek gazowy
Kominek gazowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób które chcą cieszyć się ogniem i ciepła atmosferą przy kominku ale nie mają czasu i miejsca na przygotowanie drewna do palenia. Kominki gazowe idealnie nadają się do nowoczesnego budownictwa idealnie wpisują się w nowoczesne, modernistyczne obudowy. Kominek gazowy nie wymaga również codziennej obsługi, czyszczenia. Idealnie wpisuje się w przestrzeń hotelową i restauracyjną, budując wyjątkową atmosferę.
Szczegóły techniczne :
- sposób oddawania ciepła : przez kratki kominkowe.
- czas oddawania ciepła : ciepło odczuwalne jest podczas pracy, użytkowania kominkowego gazowego.
- zużycie gazu : uzależnione od czasu pracy urządzenia i wysokości ognia.