Rozpalanie od góry jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie drewna w paleniskach kominków i piecyków :
Przed rozpaleniem należy przygotować palenisko wyczyścić popiół i zwęglone kawałki drewna.
Następnym krokiem jest przygotowanie drewna na rozpałkę, rąbiemy około 0,5 – 1,0 kg suchych szczapek drewna o przekroju około 2 – 3 cm i kolejną porcję około 0,5 – 1,o kg o przekroju około 5 – 8 cm.
Na dnie paleniska układamy dwa, trzy kawałki drewna (które normalnie używamy do palenia). Następnie układamy w kratkę na przemian warstwy z wcześniej porąbanego drewna na rozpałkę rozpoczynając od kawałków o wymiarze 5 – 8 cm a kończąc na kolejnych warstwach wymiarem 2 – 3 cm.
Po ułożeniu szczapek drewna wkładamy między nie 2 -3 kostki rozpałki.
Otwieramy wszystkie doloty doprowadzające powietrze (pierwotne i wtórne) do paleniska i podpalamy rozpałkę.
Po około 10 – 15 minutach szczapki porąbane na rozpałkę powinny się spalić i rozpalić leżące na dnie kawałki drewna. Po upływie tego czasu należy wyregulować dopływ powietrza pierwotnego.
Po około 20 – 30 minutach od rozpalenia pierwsze kawałki drewna powinny być wypalone a na dnie paleniska może już zalegać żar. Na tak przygotowane palenisko wkładamy drewno w ilości jaką określa producent odpowiednio dla uzyskania jego mocy nominalnej – przeważnie jest to jednorazowo 2 – 3 kg drewna. Po włożeniu drewna do paleniska pamiętajmy o ustawieniu dopływu powietrza do spalania tak aby na powierzchni drewna w kominku było widać spokojnie pełzające płomyki a nie żarzące się kawałki drewna – dbajmy o to by spalanie było całkowite a wówczas nasz kominek będzie działał ekologicznie. Pamiętajmy, że przy niedostatecznym dopływie powietrza do paleniska, spalanie jest niecałkowite wówczas wytwarzamy dużą ilości tlenku węgla (czad) i dym który wpływa na czystość szyby.
Dlatego należy obserwować proces spalania drewna i na bieżąco sterować dolotem powietrza by efektywnie spalać drewno.